Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Vypracované otázky ke státnicovému okruhu Monetární ekonomie

«»
Přípona
.rar
Typ
státnicové otázky
Stažené
0 x
Velikost
2,8 MB
Jazyk
český
ID projektu
12539
Poslední úprava
20.08.2018
Zobrazeno
835 x
Autor:
snoopydogg
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Rozeberte jednotlivé položky bilance centrální banky v tržní ekonomice a jejich vzájemné vazby. Definujte měnovou bázi a rozeberte faktory ovlivňující její velikost. Uveďte a vysvětlete vývojové trendy v bilanci České národní banky.

Bilance CB
Řada shodných rysů s ostatními bilancemi
A = P - vyrovnanost
Rozdíl: většina aktiv = způsoby emise peněz
Pasiva - některé druhy peněz v ekonomice
Platební bilance nemůže skončit schodkem, vyrovnává jí změna devizových rezerv
Aktiva - užití zdrojů, pasiva=zdroje, u CB to není nejpřesnější, CB má totiž to výsadní postavení že emituje peníze
Položky jsou vykazovány v domácí měně, resp. ve společně měně v zemích unie.

Devizové rezervy - ČNB má asi 97% z celkových aktiv
● Slouží k úhradám zahraničních závazků a intervenčním nákupům domácí měny
● Skládají se z aktiv ve volně směnitelných měnách, jednotek SDR, pohledávek vůči MMF (vykazovány samostatně)
● Volně směnitelné měny jsou na BÚ u zahraničních bank
● V případě nedostatku volně směnitelných měn lze získat úvěr, v případě přebytku lze investovat do zahraničních CP či uložit na termínované účty s cílem získat výnosy
● SDR (special drawing rights, zvláštní práva čerpání)- nepravidelně emitované MMF za účelem zvýšení mezinárodní likvidity, dají se použít ke směně za zahraniční měny podle stanovených pravidel
● Dev. Rezervy vykazovány v domácí měně- problém oceňování, kursové změny- dopad do výsledku hospodaření
● Pohledávky vůči MMF - členský podíl země v této instituci

Klíčová slova:

monetární politika

ekonomika

inflace

měnový kurz

redistribuce

měnová krize

sportový kurz

prognóza



Obsah:
  • 1. Rozeberte jednotlivé položky bilance centrální banky v tržní ekonomice a jejich vzájemné vazby. Definujte měnovou bázi a rozeberte faktory ovlivňující její velikost. Uveďte a vysvětlete vývojové trendy v bilanci České národní banky.
    2. Odvoďte depozitní multiplikátor a různé varianty peněžního multiplikátoru. Uveďte faktory ovlivňující jejich výši. Diskutujte příčiny nestability peněžních multiplikátorů.
    3. Proveďte klasifikaci nástrojů̊ měnové politiky centrální banky vtržní ekonomice a diskutujte možnosti jejich využití při regulaci měnové báze, krátkodobé úrokové míry a měnového kursu. Pojednejte o argumentech pro a proti využívání povinných minimálních rezerv.
    5. Rozeberte teoretické a modelové základy „cílování inflace“. Vymezte základní funkční vztahy ve strukturálním modelu cílování inflace a diskutujte možné způsoby stanovení cílované hodnoty.
    6. Vymezte pojem poptávky po penězích a faktory ovlivňující její výši. Jaký je váš názor na stabilitu parametrů v modelech poptávky po penězích. Rozeberte názory různých teoretických směrů ohledně vlivu úrokové míry.
    7. Charakterizujte základní pojmy související s problematikou inflace. Srovnejte keynesovské a monetaristické pojetí inflace. Rozeberte poptávkové a nabídkové inflační impulsy. Pojednejte o vzájemných vazbách mezi nezaměstnaností, hospodářským růstem a inflací. Uveďte dopady inflace na ekonomické subjekty.
    12. Porovnejte analytický význam jednotlivých sald platební bilance a vymezte jejich vztah k zahraniční zadluženosti země. Jaká je vazba těchto sald na vnější a vnitřní rovnováhu ekonomiky? Které položky v platební bilanci ČR jsou dlouhodobě deficitní?
    13. Porovnejte výhody a nevýhody základních forem pevných a pohyblivých měnových kurzů. Zamyslete se nad účinností devizových intervencí. Jaký kurzový systém považujete za vhodný pro ČR?
    15. Pojednejte o významu kryté a nekryté úrokové parity z pohledu fundamentální analýzy pohybu měnového kurzu. Jaký může mít dopad na spotový a forwardový kurz změna repo sazby ČNB?
    16. Srovnejte makroekonomické efekty depreciace měnového kurzu v malé (otevřené) a ve velké (uzavřené) ekonomice. Zaměřte se zejména na otázky cenové stability, ekonomického růstu, rovnováhy platební bilance a redistribuce důchodu a bohatství.
    17. Diskutujte možnosti obnovení rovnováhy běžného účtu v systému pevného měnového kurzu? Jaké jsou náklady vyrovnání? Jaký význam má parametr mezního sklonu k importu? Jakou jeho hodnotu odhadujete v případě ČR?
    19. Pojednejte o příčinách měnových krizí. Jaké jsou možnosti předpovídání měnových krizí? Jaký je podle vás „ideální“ model chování centrální banky v případě hrozby měnové krize?
    20. Pojednejte o využití forwardového kurzu při prognózování vývoje budoucích spotových kurzů. Jaké jsou předpoklady „dokonalé“ prognózy? Jakou roli hraje tzv. riziková prémie? Jak tuto rizikovou prémii odhadnout?