Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 646   projektů
1 nových

Pasivní a aktivní součástky používané v elektronice

«»
Přípona
.pdf
Typ
studijní materiál
Stažené
3 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
7749
Poslední úprava
04.04.2016
Zobrazeno
846 x
Autor:
mira.hejda
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
1 Úvod - rozdělení součástek

Účelem tohoto textu je zopakovat, případné rozšířit vědomosti, které by studenti měli znát z předmětu elektrotechnika. Proto se v některých částech předpokládá, že některé pojmy jsou jím již známy.
Prvky elektrických obvodu (jinak řečeno součástky) lze dělit podle několika různých kritérií, pro účely tohoto předmětu stačí uvést některá z nich. Protože se chceme co nejvíce přiblížit praxi, dopustíme se určitých zjednodušení:

• Ideální a reálné prvky:
- Ideální mají pouze jednu požadovanou vlastnost, např. ideální rezistor má pouze odpor, ideální cívka má pouze indukčnost a podobné.
- Reálné mají kromě požadované vlastnosti ještě další, parazitní vlastnosti, které jsou většinou nežádoucí, ale danou součástku buďto nelze vyrobit jako ideální, nebo by to bylo příliš nákladné. Například každá cívka má za normálních okolností (pomineme-li supravodivost) kromě indukčnosti i odpor, který je tvořen odporem vodiče ze kterého je navinuta. V praxi jsou všechny prvky reálné, ale v některých případech můžeme parazitní vlastnosti zanedbat.

• Pasivní prvky a polovodičové prvky:
- Pasivní prvky, sem patří rezistory. cívky, kondenzátory.
- Polovodičové prvky, diody, tranzistory, tyristory. triaky, diaky a integrované obvody. (Protože žádná z těchto součástek není sama o sobě zdrojem elektrické energie, nelze je z hlediska teoretické elektrotechniky nazývat aktivní prvky, jak se to někdy nesprávně dělá. Proto zde uvádíme dělení na pasivní a polovodičové, í když není zcela obvyklé).

Klíčová slova:

součástky

rezistory

kondenzátory

cívky

polovodiče

diody

tranzistory

tyristory

diakyObsah:
 • 1) Úvod - rozdělení součástek
  2) Rezistory
  3) Kondenzátory
  4) Cívky
  5) Rady jmenovitých hodnot součástek
  6) Základy polovodičů
  7) Diody
  8) Tranzistory
  9) Tyristory a triaky