Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Elektrická měření

«»
Přípona
.pdf
Typ
studijní materiál
Stažené
2 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
7759
Poslední úprava
04.04.2016
Zobrazeno
862 x
Autor:
mira.hejda
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Elektrická měření

5.1. Úvod
Elektrické měření představuje poznávací proces, jehož prvořadým cílem je zjištěni výskytu a velikosti měřené veličiny.
V poznávacím procesu měření využíváme známých poznatku o fyzikálních jevech a zákonech. Základní elektrické veličiny (např. t/ a i) určují kvalitativně i kvantitativně nejen stav elektrických obvodů, ale i nejrůznějších objektů. U těchto objektů měříme neelektrické fyzikální veličiny (např. tlak. teplotu, rychlost.). Neelektrické fyzikální veličiny lze poměrně snadno převést na elektrické veličiny, tedy na elektrické signály, které jsou nositeli informace.

Velikost, popř. číselnou hodnotu měřené veličiny, udává měřící přístroj (MP). který měřenou veličinu porovnává s jednotkou příslušné veličiny.

5.1.1. Elektrické měření obsahuje:

» Objekt měřeni
U objektu, na kterém provádíme měření, zjišťujeme jednu nebo více měřených veličin, např. proud /. nebo napětí U. Jestli zjišťujeme hodnotu neelektrické veličiny, je nutné ji převést vhodným snímačem na elektrickou veličinu (např. měření teploty, tlaku, atd.)
» Metoda měřeni
Pro přesné zjištění hodnoty měřené veličiny zvolíme vhodnou metodu měření. Pro měření použijeme odpovídající fyzikální zákon.
» Měřicí zařízení
Pomocí měřícího zařízeni zjistíme hodnotu měřené veličiny. Je to například voltmetr, wattmetr. ampérmetr. osciloskop atd. Je nutné zajistit vhodné propojení objektu měření s měřícím zařízením, aby při měření nedocházelo k chybám.

Klíčová slova:

měření

elektrické přístroje

veličiny

elektronika

laboratorní měření



Obsah:
  • 5.1 Úvod
    5.2 Chyby měření
    5.3 Elektrické měřící přístroje
    5.4 Měření elektrických veličin
    5.5 Měření neelektrických veličin