Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Vypracovaný test - Tváření a slévání

«»
Přípona
.pdf
Typ
testy
Stažené
4 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
5864
Poslední úprava
01.06.2015
Zobrazeno
1 527 x
Autor:
petr.cerny
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1) Pro jaké materiály je vhodná technologie tváření? Jak vzniká polyedrický tvar zrn? V čem spočívá mozaiková struktura kovu?
Pro materiály s velkou plastickou deformaci.
Volným růstem zrn v tekutém materiálu.
Krystal se tak rozpadá na dokonalé, vzájemně nepatrně úhlově natočené části, mozaikové bloky. Většina reálných monokrystalů má mozaikovou strukturu.
Struktura krystalu ideální a) mozaiková b) a polykrystalická c)
2) Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a složitým kluzem v krystalických mřížkách? Jaké jsou základní předpoklady pro existenci plastické deformace difúzí?
Jednoduchý kluz se odehrává v rovině.
Složitý kluz může přecházet do rovnoběžných rovin s původní kluzovou rovinou. Za vysokých teplot
může opustit rovinu rovnoběžnou.
3. Jaký typ krystalové mřížky mřížky má Fe? Jaký je vliv obsahu uhlíku na vlastnosti oceli? Proč má jemnozrnná struktura větší deformační odpor a z pravidla nižší plastičnost než hrubozrnná struktura?
Fe má krychlovou plošně středěnou a po zchladnutí krychlovou prostorově středěnou krystal. mřížku.
Čím je větší obsah uhlíku, tím je ocel tvrdší a křehčí.
Jemnozrnná struktura má větší deformační odpor protože obsahuje více hranic zrn, na nichž se tyto deformace zastavují, z toho důvodu je také hůře tvárný.
4. Jaký je princip zotavení materiálu? Za jakých podmínek a jakým způsobem probíhá rekrystalizace struktury?
Zotavení a rekrystalizace
Po tváření za studena je kov strukturně nestálý, stav zrn je nestabilní. Při působení vyšší teploty bude docházet ke zvyšování pohyblivosti atomů, ke snižování energie deformovaného kovu. Mohou nastat dva děje, zotavení (tj. zánik mřížkových deformací a napětí) a rekrystalizace (vznik zárodků a růst nových zrn). Zotavení a rekrystalizace je závislá na teplotě a na předchozím stupni tváření.
Rekrystalizace může nastat jen při dosažení teploty rekrystalizace, která je empiricky stanovená na 35 až 40 % teploty tání daného kovu. Během rekrystalizace se netvoří struktura nová fáze, nýbrž nová struktura stejné fáze za tvářením deformovanou původní strukturu. Zotavením dochází k uspořádání dislokací a ke snižování deformační energie, pevnost a mez kluzu klesá a tažnost stoupá (prakticky klesá vnitřní pnutí). Rychlost zotavení je závislá na teplotě a na čase. Během rekrystalizace vznikají zárodky nových krystalů (primární rekrystalizace), které rostou na úkor původních deformovaných zrn a zpevnění zaniká (sekundární rekrystalizace).

Klíčová slova:

tváření

slévání

deformace

rekrystalizace

stálost objemu

zpevnění

tváření

výkovek



Obsah:
  • 1) Pro jaké materiály je vhodná technologie tváření? Jak vzniká polyedrický tvar zrn? V čem spočívá mozaiková struktura kovu?
    2) Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a složitým kluzem v krystalických mřížkách? Jaké jsou základní předpoklady pro existenci plastické deformace difúzí?
    3. Jaký typ krystalové mřížky mřížky má Fe? Jaký je vliv obsahu uhlíku na vlastnosti oceli? Proč má jemnozrnná struktura větší deformační odpor a z pravidla nižší plastičnost než hrubozrnná struktura?
    4. Jaký je princip zotavení materiálu? Za jakých podmínek a jakým způsobem probíhá rekrystalizace struktury?
    5) Jaké jsou základní rozdíly mezi technologiemi tváření zastudena a zatepla? Vysvětlete křivky zpevnění, nakreslete je pro ocel a vysvětlete jejich průběh.
    6) Jak ovlivňuje tření na styčných plochách nástroje s materiálem průběh plastické deformace? Rozeberte vliv stavu napjatosti na tvářitelnost a deformační odpor, popište mechanická schémata deformací a napětí.
    7. Jaký je vliv rychlosti deformace na plastickou deformaci?
    8. Uveďte základní zákony plastické deformace a ke každému jeho stručný popis
    9. Uveďte zákon stálosti objemu. Jak se dá zapsat pomocí hlavních logaritmických deformací? Ve kterých případech zákon stálosti objemu neplatí zcela?
    10) Objasněte zákon nejmenšího odporu. Jak se zákon nejmenšího odporu uplatňuje při zápustkovém kování?
    12) V čem je podstata zákona stálosti potenciální energie na změně tvaru ?
    13) Vysvětlete zákon sdruženosti smykových napětí.
    14) Popište zákon pružného odlehčení.
    15) Uveďte zákon zpevnění. Co je jeho příčinou?
    16) V čem spočívá zákon tření?
    17) Objasněte zákon přídavných napětí. Jaký mají přídavná napětí vliv na deformované těleso? Znáte nějaké způsoby snížení přídavných napětí?
    18) Uveďte zákon podobnosti. Jaké podmínky musí být splněny, aby tento zákon při tváření určitého tělesa platil?
    19) Jaké jsou rozdíly mezi volným a zápustkovým kováním? Uveďte a vysvětlete základní operace volného kování.
    20) Popište rozdíly mezi předkovací a dokončovací dutinou zápustky. Uveďte druhy předkovacích dutin. Vysvětlete několikadutinové zápustky.
    21) Uveďte typy tvářecích strojů pro kování a vhodnost jejich použití?
    22) Jaké druhy technologických přídavků při konstrukci zápustkových výkovků znáte? Uveďte názvy jednotlivých přesností provedení výkovku.
    23) Uveďte a vysvětlete rozměrové a tvarové úchylky zápustkových výkovků?
    24) Vysvětlete hlavní zásady pro volbu dělící roviny u výkovku a uveďte, jak se dělící rovina označuje na výkresu výkovku.
    27) Popište, jaký je účel a funkce výronkové drážky, jaké jsou varianty jejího provedení a kdy se která varianta používá
    28) Z jakých částí se skládá nástroj pro zápustkové kování? Jaké jsou důvody pro vložkování zápustek? Jak se vložkování prakticky provádí?
    29) Vysvětlete rozdíly mezi horní a dolní kovací teplotou a dokovací teplotou. Jaký je rozdíl mezi přehřátím a spálením kovu? Proč se provádí mazání zápustek? Jaké jsou metody odstraňování okují u výkovků?
    30) Vyjmenujte a popište podstatu jednotlivých způsobů válcování zatepla.