Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Zkrácené vypracované otázky z předmětu Makroekonomie

«»
Přípona
.pdf
Typ
vypracované otázky
Stažené
0 x
Velikost
0,6 MB
Jazyk
český
ID projektu
8067
Poslední úprava
23.05.2016
Zobrazeno
1 096 x
Autor:
mira.hejda
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1) INFLACE A PROTIINFLAČNÍ POLITIKA
Míra inflace je definována jako míra změny cenové hladiny. K inflaci dochází, roste-li celková cenová hladina.
Cenová hladina představuje průměrnou úroveň cen určitého souboru statků v běžném období ve srovnání s cenami určitého vybraného základního období.
Nejčastěji používanými indexy k vyjádření všeobecné cenové hladiny jsou: index spotřebitelských cen, index cen výrobců, deflátor HDP (HNP)
Index spotřebitelských cen (CPI) - cenová hladina vyjádřena jako průměrná úroveň cen souboru (koše) spotřebních výrobků a služeb, spotřebovaných průměrnou domácností.
Index cen výrobců (PPI) - bývá specifikován pro různá odvětví a obory, jako index cen průmyslových výrobců. Všeobecně se uznává, že vývoj PPI signalizuje nadcházející změny v CPI.
Deflátor HDP (HNP) - košem jsou v tomto případě všechny statky, obsažené v daném ukazateli produktu a vahami je podíl daného statku v produktu.
Dochází-li ve zkoumaném období k poklesu cenové hladiny, jde o deflaci. Častější je pokles (decelerace) míry inflace, klesající procentní přírůstky cenové hladiny = dezinflace.
Nevyrovnaná inflace - ceny jednotlivých statků rostou rozdílným tempem.
Známe tři stupně podle závažnosti inflace: mírná, pádivá, hyperinflace
další členění: Zjevná inflace, Potlačená (blokovaná) inflace - státní orgány se snaží brzdit inflaci. , Skrytá
Inflace je nepřetržitý růst cenové hladiny v dlouhodobém časovém horizontu. Poptávková inflace - inflace tažená poptávkou (růst agregátní poptávky)
Nabídková inflace - na straně nabídky nadměrným růstem cen v důsledků růstu nákladů
firem díky růstu cen vstupů).
Poptávková inflace a změna reálného produktu - zdrojem růstu poptávky jsou snahy o udržení míry nezaměstnanosti pod přirozenou mírou a rozpočtové schodky vlády, které se pokrývají emisí peněz. Hlavní důvodem je tedy silná fiskální nebo monetární politika.
Očekávaná inflace -vychází z poznatků subjektů z minulosti a na základě předvídaní prostřednictvím modelových situací. Závěr - je-li skutečná produkce rovna potenciálnímu produktu a vliv nabídkové inflace je nulový potom očekávaná inflace je rovna skutečné a ekonomika je na dlouhodobé Phillipsově křivce.
Vztah nominálního a reálného produktu a míry inflace - tempo růstu nominálního produktu se rovná součtu tempa růstu inflace a tempa růstu reálného produktu.
Nabídkového šoku - jako zdroje nabídkové inflace je např. devalvace tuzemské měny (zdražuje dovoz - zvyšuje agregátní cenovou hladinu). Dochází k růstu cenové hladiny
Dezinflace - snižování míry inflace. Restriktivní monetární nebo fiskální politika. Existují dvě metody: Cold turkey (výrazný a krátkodobý) recese je krátkodobá ale hlubší. Cenou je výrazný pokles skutečného produktu pod jeho potenciální úroveň.; Gradualistická metoda (pomalé a postupné) recese je mírnější, ale delší doba trvání. Cold turkey je důvěryhodnější. V obou případech je rozhodující chování subjektů a jejich přizpůsobování očekávané inflaci.
Důsledky inflace - Vliv inflace na reálné důchody a bohatství; Inflace zatěžuje ekonomické subjekty dodatečnými náklady; Vliv inflace na ekonomickou aktivitu
Vyrovnaná inflace - znamená, že růst cenové hladiny postihuje všechny ceny stejně Anticipovaná inflace - znamená, že průběh inflace je rovnoměrný (nejsou náhlé výkyvy, lze předpokládat)
Možnosti protiinflační politiky - Protiinflační politika orientovaná na agregátní poptávku; Důchodová politika - Výhodami zde je snížení inflace bez růstu nezaměstnanosti a poklesu produktu., Nevýhodami:regulace mezd a cen potlačuje informace o vývoji poptávky a nabídky a omezuje efektivnost alokace výrobních faktorů; Monetární politikou - zabezpečením stabilní cenové hladiny v podobě monetaristického měnového pravidla
Inflace v ČR - 2012 - 3,3%, březen 2013 - 2,8%

Klíčová slova:

inflace

protiinflační politika

fiskální politika

nezaměstnanost

monetární politika

agregátní poptávka



Obsah:
  • 1) Inflace a protiinflační politika
    2. Nezaměstnanost, makroekonomické problémy trhu práce
    3) Fiskální politika
    4) Monetární politika
    5) Model is-lm, jeho struktura a formalizace
    6) Fiskální a monetární politika v modelu is - lm
    7) Model is - elm, hospodářská politika v modelu is-elm
    8) Makroekonomie otevřené ekonomiky
    9) Agregátní poptávka a agregátní nabídka
    10) Fiskální a monetární politika v modelu ad-as
    11) Teorie racionálních očekávání
    12) Jednoduchý keynesiánský model a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky