Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Volební systém ve vybraných zemích Evropy

«»
Přípona
.doc
Typ
studijní materiál
Stažené
1 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
4463
Poslední úprava
03.11.2014
Zobrazeno
1 041 x
Autor:
kralova.lucie
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
ÚVOD
Svobodné volby jsou základním předpokladem demokratického vývoje každé společnosti. Konkrétní modely naplňování tohoto teoretického postulátu se v jednotlivých zemích liší. Politická teorie zná pojem „volební inženýrství“, kterým popisuje skutečnost, že způsob jakým je demokratický parlament personálně naplňován může ovlivnit jeho složení. Mnohé komparativní studie dokládají, že tomu tak skutečně je.
Teoreticky existují čtyři metody tzv. ”volebního inženýrství”, které ovlivňuje jak politický systém, tak strukturu jednotlivých stran:
1. zvýšení/snížení omezující klauzule pro vstup do parlamentu. V případě zachování ostatních faktorů vede obecně snížení kvóty k větší roztříštěnosti parlamentního stranického zastoupení, naopak zvýšení kvóty vede ke snížení indexu rozpadu. Do této kategorie spadá také případ omezení možnosti vytvářet volební koalice.
2.zvětšení/zmenšení volebních obvodů. U zmenšení volebních obvodů na úroveň 1:2 k počtu volených mandátů (tj. že z jednoho volebního obvodu jsou voleni dva zástupci) se dá hovořit o jisté formě kvazivětšinového systému. Naopak vymezení jediného volebního obvodu územím státu zvyšuje proporcionalitu
3. zvětšení/zmenšení počtu volených zástupců. Důsledky tohoto kroku jsou jasné: počet zástupců politických stran je úměrný počtu volených poslanců.
4. změna systému přepočtu volebních výsledků. V případě využití Hagenbach - Bischoffovy formule, popř. imperiálního čísla, či dokonce tzv. italské konstanty dochází ke zvětšení vlivu menších politických stran. Naopak při přechodu k tzv. d´Hondtovu děliteli se zvyšuje vliv vítězné strany. Záleží ovšem na velikosti volebních obvodů.

Klíčová slova:

volební systém

kandidáti

proporční zastoupení

volby

přepočítávání hlasů



Obsah:
  • Spolková republika německo
    Charakteristika volebního systému
    Metoda přepočítávání hlasů
    Omezující klausule
    Kandidátní listina
    Francouzská republika
    Charakteristika volebního systému
    Kandidátní listina
    Španělské království
    Charakteristika volebního systému
    Kandidátní listina
    ITalská republika
    Nizozemské království
    Rakouská republika
    Maďarská republika
    Polská republika
    Estonská republika
    Slovenská republika
    Použité prameny a literatura: