Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Vypracované zkouškové otázky z předmětu Ekonomika podniku

«»
Přípona
.doc
Typ
vypracované otázky
Stažené
1 x
Velikost
0,5 MB
Jazyk
český
ID projektu
7307
Poslední úprava
25.01.2016
Zobrazeno
1 275 x
Autor:
pacha
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Charakterizujte cíl podnikání a obsah podnikání, význam podnikatele.
Podnikání = soustavná výdělečná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlast. jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku či uspokojování potřeb zákazníků výrobky a službami ke spokojenosti zákazníků s cílem max. hodnoty podniku (bohatství vlastníků).
Podnikatel je rozhodujícím faktorem hosp. rozvoje, jde o osobu zapsanou v obchod. rejstříku, osobu podnikající na základě živnostenského oprávnění nebo na základě jiného než živn. oprávnění podle zvl. předpisů, FO provozující zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence podle zvl. předpisu, zahraniční osoby mající právo podnikat v zahraničí.

Cílem podnikání je max. hodnoty podniku (HP) resp. hodnoty majetku vlastníka. HP se chápe jako současná hodnota očekávaných budoucích čistých cash flow. Podnikání obsahuje hledání, objevování a využívání podnikatelských příležitostí k vyplňování mezer na trhu, podnikatelská rozhodnutí o znovurozdělení disp. zdrojů, překonávání tradičních stereotypů.

Úsilí o maximalizaci hodnoty podniku je vyjadřováno především úsilím o:
1. vytváření maximální kladné hodnoty EVA (Ecomomic Value Added= provozní ekon. zisk před úhradou nákladových úroků po zdanění daní z příjmů - náklady na kapitál),
2. Vytváření max. kladné hodnoty CVA (Cash Value Added = provozní cash flow - náklady na kapitál),
3. Maximalizaci MVA ( Market Value Added = tržní hodnota podniku - hodnota, kterou do podniku vložili investoři) - tento ukazatel lze zjistit jen u podniků, kteří jsou obchodovány na burze,
4. Maximalizaci ROE (Return of Enqity, ziskovost vlastního jmění),
5. Max. EPS (Earnings Per Share, zisk po zdanění daní z příjmů na jednu emitovanou akcii).
Aby podnikání bylo úspěšné, je nutné v souladu s obecným cílem podnikání určit a zpřesňovat soustavu dílčích cílů dlouhodobých, krátkodobých, ekonomických, technických, sociálních, cílů funkčních oblastí, cílů organizačních jednotek podniku. Je nutné vycházet ze souvislostí okolí, provést rozbor vlastních předpokladů a nedostatků, respektovat pravidla podnikání stanovená státem, myslet na riziko a na čas. Dílčí cíle musí být v souladu s nadřízenými cíli, s obecným cílem podnikání. Velký význam má uplatňování řízení podle cílů.
Vysvětlete ukazatel EVA (Economic Value Added) a jeho význam.
Úsilí o maximalizaci hodnoty podniku je vyjadřováno především úsilím o: vytváření maximální kladné hodnoty EVA (Ecomomic Value Added = provozní ekon. zisk před úhradou nákladových úroků po zdanění daní z příjmů - náklady na kapitál). Význam EVA - nestačí jen vytvářet zisk nebo jen určitou výši zisku na akcii-jde o dosahování většího provoz.zisku než jsou náklady na kapitál.
Vysv.ukaz.CVA (Cash Value Added) a jeho význam
Úsilí o maximalizaci hodnoty podniku je vyjadřováno především úsilím o: vytváření max. kladné hodnoty CVA (Cash Value Added = provozní CF - náklady na kapitál)
Vysv.ukaz.MVA(Market Value Added) +význam.
Úsilí o maximalizaci hodnoty podniku je vyjadřováno především úsilím o: maximalizaci MVA (Market Value Added = tržní hodnota podniku - hodnota, kterou do podniku vložili investoři) - tento ukazatel lze zjistit jen u podniků, kteří jsou obchodovány na burze.

Klíčová slova:

podnikání

inovace

cyklus podniku

projektové řízení

optimalizace

marketing

struktura



Obsah:
  • 1. Charakterizujte cíl podnikání a obsah podnikání, význam podnikatele.
    2. Jak může cizí kapitál působit na ziskovost vlastního kapitálu? Vysvětlete „daňový štít“.
    3.Vysvětlete: „výrob.kapacita výrobní jednotky“ a význam výrobní kapacity pro řízení podniku.
    4. Vysv. určování výrobní kapacity dílny, když je známa výr. kapacita jednotlivých výrob. zařízení dílny: a) při paralelním výrob. procesu (na každém zařízení se vyrábí konečný produkt), b) při sériovém řazení zařízení při výrobě výrobku (polotovar přechází z jednoho zařízení na druhé).
    5. Vysvětlete výpočet využití výrobní kapacity, uveďte příklady zvyšování výrobní kapacity.
    6. Vliv růstu produktivity živé práce (práce za jinak nezměněných podmínek) na kapacitní normu pracnosti výrobků.
    7. Jak vypočítáme potřebný počet výrobních zařízení určitého druhu?
    8. Vysv. problematiku určování optim. velikosti dodávky. Vysv. podstatu optim. dodávek. Zn.graficky.
    9. Základní kroky v řízení zásob materiálu. Normy zásob materiálu, úsilí podniku v této oblasti, norma průměrnné obrat. zásoby určitého materiálu v dodávkovém cyklu, norma celkové zásoby urč.materiálu, bod objednávky.
    10. Vysv. měření využití materiálu a jeho význam.
    ...
    ...
    ...
    41. Diferencovaný přístup k provádění oprav dlouhodobého hmotného majetku.
    42. Cíl hospodaření s nářadím, skupiny činností hospodaření s nářadím.
    43. Úkoly energetického hospodářství podniku; působení jednotlivých faktorů, které mají vliv na hospodaření s energií v průmyslovém podniku.
    44. Strategické řízení nákupu; nákupní marketingový mix a jeho význam.
    45. Výpočty potřebného počtu dělníků na pracích normovaných výkonovými normami, na pracích normovanými normami individuální obsluhy.
    46. Produktivita živé práce (syntetické ukazatele, soustavy analytických ukazatelů - význam pro praxi, faktory vývoje produktivity živé práce. Náklady spojené s pracovníky. Rámcový projekt tvorby podnikového mzdového systému.
    47. Podstata principů finančního řízení podniku. Zdroje financování podniku. Samofinancování a jeho význam.
    48. Podstata a význam čistého pracovního kapitálu. Získávání peněžních prostředků podniku na finančním trhu. Umísťování peněžních prostředků podniku na finančním trhu.
    49. Členění metod oceňování podniku.
    50. Hlavní úkol finanční analýzy, základny srovnávání skutečnosti poměrových ukazatelů používané ve finanční analýze, poměrové ukazatele, soustavy poměrových ukazatelů ve finanční analýze.