Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Matyáš Bernard Braun - podklady k učení

«»
Přípona
.docx
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
2878
Poslední úprava
24.03.2014
Zobrazeno
1 269 x
Autor:
leonek
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Narodil se v Tyrolích, v Sautense u Oetzu, jako páté dítě venkovského kováře Jakuba B. a za svou obživu si vybral sochařství. S řezbářstvím, které zůstalo jeho hlavním projevem se seznámil asi v některé z blízkých podhorských dílen ( např.: u Jakuba Auera v Grinsu). Snad se také vyučil v Salzburgu u Michala Mandla z Prahy. Podnikl také cestu do Itálie, kde se seznámil s barokní plastikou v Benátkách ( Giusto Le Court), ve Florencii (G. B. Foggini) a s pozdním berninismem v Římě. Přidal se k pozdním šiřitelům Berniniho manýry, která přešla v obecný sloh.
Do Prahy přišel před 1710 po cestě cisterciáckých zakázek a doporučení, a nikoli už roku 1704 na Základě pozvání hraběte Šporka. Cisterciácké Plasy snad byly B. První zastávkou v Čechách. V Praze získal významné zakázky a usadil se na Novém Městě, kde založil dílnu činnou přes čtvrt století. Roku 1718 pobyl v Drážďanech, kde na něj zapůsobila díla B. Permosera. Roku 1719 se oženil s českou dívkou, měl pět dětí, ale žádné nepokračovalo v jeho práci.
Žil po pansku, byl erbovním měšťanem, jeho dílny byla záhy největší v Praze. Pracoval u něj trvale jeho bratr Dominik. Řada tovaryšů vytvořila tzv. dílensky sloh, kdy Mistr teprve při dokončování díla oživil sochu propracováním některých detailů a vtiskl jí rysy svého projevu. Pozdějiu B. pracuje i jeho synovec Antonín, který již přináší rysy zklidnění a zušlechtění. Z jeho dílny vyšla řada jeho napodobitelů, Řehoř Thény nebo Anton Perlwanger z Tyrolska, Jiří Pacák ze severovýchodních Čech.

Klíčová slova:

braun

súsoší sv. Iva

socha sv. Judy Tadeáše

kostel sv. Klimenta

socha Karla IV



Obsah:
  • Skupina sv. Luitgardy pro KM
    Sousoší sv. Iva, pro KM
    Socha sv. Judy Tadeáše
    Výzdoba nového jezuitského kostela sv. Klimenta
    24 alegorií Ctností a Nectností v Kuksu
    Výzdoby Černínského paláce, 1718-1720
    Hl. oltář mariánského poutního kostela ve Staré Boleslavi, ( před 1723)