Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Zpracované otázky ke státní závěrečné zkoušce - EIA proces

«»
Přípona
.pdf
Typ
státnicové otázky
Stažené
11 x
Velikost
1,3 MB
Jazyk
český
ID projektu
8155
Poslední úprava
06.06.2016
Zobrazeno
1 334 x
Autor:
dana.lapackova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Historie posuzování vlivu na životní prostředí (z mezinárodního pohledu, v prostředí České republiky).

Svět

Ekonomický rozvoj nejvyspělejších států světa a jeho negativní vliv na životní prostředí přiměl společnost k novému přístupu k povolování svých záměrů. V 70. letech 20. století docházelo k rozvoji komplexního a systematického zkoumání možných důsledků realizace a provozu připravovaných projektů i rozvojových koncepcí na ŽP. Pro uplatňované postupy se vžilo označení EIA (Environmental Impact Assessment), v ČR se nejčastěji setkáváme s pojmem „posuzováním vlivu na životní prostředí“.

První dokument s pravidly posuzování vlivu na životní prostředí vznikl v roce 1969, kdy byl v USA vyhlášen zákon NEPA na ochranu ŽP s cílem „podpořit úsilí zabránit nebo eliminovat škody na životním prostředí a biosféry“. Přínos tohoto zákona spočíval ve způsobu, jakým zavedl mezioborovou ochranu životního prostředí. Do té doby byla pro každou složku životního prostředí speciální právní norma. Dalším jeho přínosem bylo možnost vstupu veřejnosti do rozhodování, která patrně souvisela s rozvojem ekologických hnutí počátkem sedmdesátých let. NEPA se poměrně rychle rozšířila i do ostatních krajin. Většina zemí už v té době řeší problémy znečistěného ovzduší nebo eroze půdy. Ve stejné době začínají některé státy opatrně napodobovat zákon NEPA. Příklad USA následovaly: Kanada - 1973, Austrálie - 1974, Malajzie - 1974, Francie - 1976, Nizozemí - 1979, (ČR - 1992). Také některé mezinárodní agentury EIA implementují - OECD (1974).

Klíčová slova:

životní prostředí

proces EIA

proces SEA

aarhauská úmluva

udržitelný rozvoj



Obsah:
  • 1. Historie posuzování vlivu na životní prostředí (z mezinárodního pohledu, v prostředí České republiky).
    2. Proces EIA: dílčí kroky procesu EIA dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví v platném znění, vzájemná návaznost dílčích kroků procesu EIA.
    3. Proces SEA: dílčí kroky procesu SEA, dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví v platném znění, vzájemná návaznost dílčích kroků procesu SEA (STRATEGIC ENVIRONMENTAL ASSESSMENT)
    4. Vztah procesů EIA a SEA - spoluaplikovatelnost s příbuznými nástroji krajinného managementu, vzájemné propojení EIA a SEA.
    5. Posuzování vlivu na životní prostřední přesahující hranice státu - jeho ukotvení v českém a evropském právu, role MŽP při mezistátním posuzování.
    6. Možnosti zapojení veřejnosti v rámci procesu EIA/SEA, občanská sdružení, petice, místní referenda, referenda
    7. Aarhuská úmluva - definice, postupný vývoj, základní principy (pilíře) Aarhuské úmluvy.
    8. SIA a HIA - definice, ukotvení SIA a HIA v české legislativě, postavení SIA a HIA v procesu EIA.
    9. Role veřejnosti v jednotlivých nástrojích krajinného managementu (Aarhus, česká úprava práva na informace)
    10. Informace o životním prostředí (IRZ, IS EIA/SEA, IPPC, CENIA, AOPK), jejich vymahatelnost.
    11. Princip trvale udržitelného rozvoje (TUR) - jeho základní principy a sféry, ukotvení principu TUR v českých mezinárodních dokumentech týkajících se životního prostředí.
    12. Dobrovolné nástroje environmentálního managementu (ekoznačky, EMAS, CP, dobrovolné dohody) a jejich vzájemný vztah.