Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 612   projektů
0 nových

Z historie poskytování hypotečních úvěrů u nás

«»
Přípona
.doc
Typ
referát
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
3972
Poslední úprava
11.08.2014
Zobrazeno
697 x
Autor:
eliskabila
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
První hypoteční úvěry na našem území byly poskytnuty ve druhé polovině 19. století. Chcete-li se dozvědět něco o tom, jak „to s nimi tehdy vypadalo“, pokračujte ve čtení.

Hypoteční banka Království českého byla založena v roce 1864 a svoji obchodní činnost zahájila 16. 1. 1865. Jednalo se o první zemskou banku v habsburském soustátí - založena byla totiž jako veřejnoprávní instituce bez výdělečných tendencí. Největší zásluhu na jejím vzniku měl hrabě Albert Nostic. Cílem této banky bylo zejména zlepšení existujících úvěrových možností (především prostřednictvím poskytování dlouhodobých úvěrů zemědělským podnikatelům) a zároveň boj proti lichvářským úrokům.

Statut této banky byl vytvořen již v roce 1864, jeho jazyk je tedy z našeho pohledu poněkud starobylý.Věřím proto, že vás zaujme nejen obsah jeho vybraných ustanovení, ale že budete obdivovat i krásy staré odborné češtiny. Níže uvedený text jsem převzal z Informačního bulletinu pro všechny pracovníky Komerční banky, nazývaného O co jde v naší bance, který byl vydán 13. 12. 1996.

Klíčová slova:

království

dlužník

hypotéka

zákonní opatření

úroky

banka