Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Stručná charakteristika protetických náhrad s ohledem na Způsob převodu žvýkacích sil

«»
Přípona
.doc
Typ
vypracované otázky
Stažené
0 x
Velikost
0,4 MB
Jazyk
český
ID projektu
2565
Poslední úprava
12.12.2013
Zobrazeno
1 412 x
Autor:
leonek
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Hlavním kritériem pro určení odlišnosti jednotlivých náhrad je způsob, jak náhrada převádí ŽT na svůj podklad a jak jej využívá. Konečným cílem převodu ŽT u všech náhrad je vždy čelistní kost. Podle toho, jak tento převod realizujeme, dělíme náhrady na toti typy:
1. NÁHRADY DENTÁLNÍ: nazýváme je můstky a mohou být pevné nebo snímací, nahrazují jeden nebo několik zubů. Charakteristické pro tuto skupinu náhrad je, že veškerý ŽT je zachycen mezičlenem (u náhrad pevných) nebo těle (u náhrad snímatelných) a přes pilířovou konstrukci, popřípadě sponový zub, převeden jeho závěsným aparátem na kost. Vzhledem k tomu, že resilience (stlačitelnost) periodontia je velmi malá, jde o převod rigidní. Tyto náhrady předpokládají přítomnost dostatečného počtu pilířových zubů s dobrým biologickým faktorem.

2. NÁHRADY DENTO-MUKÓZNÍ: těmito náhradami řešíme rozsáhlejší defekty chrupu, když zubní oblouk je alespoň na jedné straně zkrácen. Přítomnost většího počtu dobrých pilířů a relativně rozsáhlých bezzubých úseků alveolárního výběžku nás nutí, abychom využili obojího přenosu ŽT. Naší snahou je totiž stejnoměrně využít zatíženost zubů i velkých slizničních ploch a tuto dvojí zátěž sladit tak, aby tkáňová reakce vzniklá z případného přetížení některého úseku byla co nejmenší. Tyto náhrady mají široce extendované tělo, které sedlovitě obemyká bezzubou část alveolárního výběžku. Nazýváme je náhradami sedlovými. Převod ŽT na zbývající chrup, stabilizaci náhrady a její retenci zajišťují opěrné spony, nebo jim odpovídající jiné kotevní elementy.

3. NÁHRADY MUKÓZNÍ: charakteristické pro tento druh náhrady je, že ŽT se převádí výlučně přes sliznici a podslizniční tkáně na kost. Aby tlak na sliznici nepřevyšoval únosnou mez, jsou tyto náhrady maximálně extendovány, jejich tělo zabírá velkou plochu a nazývají se náhradami deskovými. Předpokládá se přítomnost již jen několika sponových zubů na které se ŽT zachycený tělem náhrady nepřevádí. Tyto zuby využíváme pouze k retenci a stabilizaci deskové náhrady prostřednictvím retenčních spon. Funkčně jsou deskové náhrady velmi podobné náhradám celkovým, které rovněž řadíme mezi náhrady mukózní.

Klíčová slova:

náhrady

můstek

chrup

stomatologie

žvýkání

resilience



Obsah:
  • ZPŮSOB PŘEVODU ŽVÝKACÍCH SIL
    PODROBNĚJŠÍ ROZBOR PŘEVODU ŽT
    Význam biologické šíře při modelaci a zhotovení fix.náhrady