Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 637   projektů
0 nových

Zdroje a projevy stresu v bankovnictví a možnosti jeho ovlivňování

«»
Přípona
.docx
Typ
seminární práce
Stažené
4 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
3525
Poslední úprava
02.06.2014
Zobrazeno
900 x
Autor:
modrehory
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
1.1. Pojem stres
Stres (z lat. stingo, stingere - utahovati, stahovati jakoby smyčku kolem krku odsouzence) je stav organismu, který je odezvou na nadměrnou tělesnou či psychickou zátěž.
Existuje mnoho různých definic stresu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem v pojednání o frustraci můžeme např. uvést, že „stres je odpovědí organismu na frustraci nebo že stres je frustrací silné motivace.“ O poznání základních mechanismů stresu se zasloužil zejména Hans Seyle, který jej definuje jako „výsledek interakce mezi určitou silou působící na člověka a schopností organismu odolat tomuto tlaku.“
Stres má důsledky jak psychické, tak i fyziologické, neboť vyvolává záporné emoce, které jsou úzce spojené s neurovegetativními procesy. Člověk tak při stresu pociťuje emočně negativní napětí, vzrušení, jindy zase utlumenost až apatii. Objevují se projevy zkratkovitého jednání, roztržitost, neschopnost psychické a fyzické relaxace. Mohou být též narušeny poznávací procesy (vnímání, myšlení), paměť, či pozornost. Zvyšuje se četnost chybných výkonů. Z tělesných projevů bývá nejčastěji pocení, svalový třes, zrychlený frekvence dýchání, tepu srdce apod.
1.2. Fáze stresu
H. Seyle jako první zaznamenal, že uvnitř organismu probíhají při různých náročných životních situací u všech lidí velmi podobné reakce, které pojmenoval jako obecný adaptační syndrom tzv. GAS - general adaptational syndrom. Obvykle rozlišujeme tyto tři fáze průběhu tohoto syndromu přizpůsobení:

Klíčová slova:

teorie

stres

stresory

prevence

projevy

ovlivnění stresuObsah:
 • 1. Teoretická část 3
  1.1. Pojem stres 3
  1.2. Fáze stresu 3
  1.3. Stresory 5
  1.3.1. Vnější stresory 5
  1.3.2. Vnitřní stresory 5
  1.4. Prevence stresu 6
  2. Praktická část 7
  3. Závěr 14
  4. Zdroje 15

Zdroje:
 • Psychologie pro právníky - Václav Holeček, Jana Miňhová, Pavel Prunner
 • Dotazník