Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Aristoteles - Poetika - seminární práce

«»
Přípona
.docx
Typ
seminární práce
Stažené
5 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
2993
Poslední úprava
27.03.2014
Zobrazeno
1 426 x
Autor:
leonek
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
ČÁST PRVNÍ

Druhy básnického tvoření se podle Aristotela dělí na epos, tragédii, komedii, básnictví dithyrambické, umění pištecké a kitharistické. Různí se od sebe 3 druhy napodobování - napodobování různými prostředky, napodobováním různých předmětů a napodobování různým způsobem.
Předmětem napodobování jsou jednací osoby (řádné, špatné). Aristoteles si myslí, že básníci napodobují lidi, kteří jsou lepší než my, nebo horší než my. Nebo takové jako jsme my.
Básnictví vzniklo ze dvou, člověku naprosto přirozených příčin, kterými jsou napodobování (člověkem užíváno již od prvních chvil života) a poznávání, kterým můžeme identifikovat melodii a rytmus.
Poesie se pak rozdělila podle povahy básníků: básníci vážnější napodobovali činy krásné a skutky lidí šlechetných, ale kdyžto básníci lehčího rázu napodobovali činy lidí chatrnějších a povrchnějších. Tito básníci skládali zejména zpěvy hanlivé, ti druzí hymny a chvalozpěvy.
Tragédie a komedie vznikly z improvizovaných pokusů (tragédie z těch zpěvů, které zahajovali. Tragédie se masově vyvíjela a jejímu rozkvětu pomohlo i zařazení dalšího herce, to zavedl Aischylos, který také omezil sborové počiny a označil dialog za nejdůležitější část. K jejímu dalšímu rozvoji pak přispěl Sofokles (rozšíření o malovanou skenu, zařazení třetího herce). Později se báseň rozšířila i samotným počtem jednání. Jak již bylo řečeno, komedie je napodobování lidí prostších, tudíž na počátku nebyla brána vážně a její vývoj byl velmi zpomalen oproti tragédii. Po čase se ale stejné jako tragédie dočkala zařazení dalších herců, masek nebo prologů.

Klíčová slova:

aristoteles

poetika

sofokles

složky

epizody

tragedie

poezie

epika



Obsah:
  • Část první
    Část druhá
    Část třetí
    Část čtvrtá

Zdroje:
  • ARISTOTELES. Poetika. GRYF: Praha, 1993. ISBN 80-85829-01-0