Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 612   projektů
0 nových

Topologie sítí

«»
Přípona
.doc
Typ
poznámky
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
4587
Poslední úprava
18.11.2014
Zobrazeno
674 x
Autor:
northfinder
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Historie počítačových sítí
V 70-tých letech došlo ke vzniku potřeb vzájemného propojení jednotlivých počítačů, za účelem jejich vzájemné spolupráce. V začátku byly budována tzv. terminálové sítě, které umožňovaly současnou práci několika uživatelů na jednom počítači (v této době se jednalo o počítač sálový). Zásadní nevýhodou této koncepce byla naprostá závislost terminálů na ústředním počítači.
Potřeba řešení jednotlivých úloh bez uvedené závislosti vedla ke vzniku “počítačových sítí”, které umožňují jednotlivým uživatelům současnou práci nejen v síti, ale i mimo ni. Rozvoj této novinky umožnilo především masové nasazování počítačů standardu IBM PC XT/AT v komerční sféře, které se projevilo dynamickým rozvojem sítí typu LAN (Local Area Network) ve všech možných oblastech (firmy, úřady, školy,…).
Struktura sítí PC-LAN
Počítače zapojené do sítě mohou plnit funkci SERVERu nebo pracovní stanice (WORKSTATION). Technickým vybavením (HW) se v zásadě lišit nemusí (ve skutečnosti se liší diametrálně - server je vždy nejvýkonnější počítač v síti), vždy se však liší svým programovým vybavením. Server by tedy měl být nejlepší počítač v síti, což technicky znamená nejvýkonnější procesor (či víceprocesorový systém), dostatek operační paměti (čím více, tím lépe) a samozřejmě patřičná disková kapacita, která se liší od typu použité sítě. Pokud je síť koncipována jako server + stanice s lokálními disky, pak je možné na kapacitě pevného disku ušetřit (na druhou stranu se však nikdy nestane, že by na některém pevném disku serveru bylo moc volné kapacity). U sítě, kde jsou použity bezdiskové stanice se pak na pevném disku serveru mapují disky pro jednotlivé stanice a v tomto případě je vhodné používat tzv. disková pole RAID, což je v podstatě několik pevných disků, které mají navíc schopnost svého zrcadlení a tím i ochrany dat před jejich ztrátou.

Klíčová slova:

topologie

sítě

struktury

LAN

přenos

bridge

repeater

instalace

kabeláž

ethernetObsah:
 • Historie počítačových sítí
  Struktura sítí PC-LAN
  Topologie sítí
  Sběrnicová topologie
  Topologie se strukturovanou kabeláží (hvězda)
  Kruhová topologie
  Technické vybavení sítí PC-LAN
  Přenosové médium
  Instalace sítí PC-LAN
  Vlastní instalaci sítě LAN je možno obecně rozdělit do několika bodů:
  Volba typu sítě, výběr komponentů a rozvržení sítě
  Instalace kabeláže
  Instalace síťových karet do počítačů
  Instalace programového vybavení (síťový operační systém)