Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Allan a Barbara Peasovi - Řeč těla - rozbor

«»
Přípona
.docx
Typ
analýza
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
3024
Poslední úprava
03.04.2014
Zobrazeno
1 573 x
Autor:
leonek
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
V následujícím rozboru se budu zabývat knihou australských světoznámých autorů Allana a Barbary Peasových. Jak už název napovídá, jedná se o publikaci “Řeč těla”, v originále “The Definitive Book of Body Language” [překlad Jana Loupová], vydanou v Praze roku 2008 nakladatelstvím Portál s.r.o.
Nejprve tedy k obecnému rozboru publikace. Kniha je velice přehledná. Má podrobné členění textu do krátkých podkapitol, což velice usnadňuje orientaci. Důležité teze jsou zdůrazněné tučným písmem a celá kniha bohatě využívá doprovodné kresby a názorné fotografie. Je napsána čtivě s úsměvným nadhledem.
Abychom se naučili řeči těla, nepotřebujeme slovník. Podle autorů stačí věnovat pozornost tomu, jak se lidi tváří, pohybují, jak stojí, gestikulují a uvědomovat si své pohyby. Všichni tato gesta dobře známe, setkáváme se s nimi a sami je používáme. Umožňují získávat informace, které lze dobře využít v mezilidských interakcích, protože doplňují „obraz“ toho druhého. Umožňují například poznat, že druhý lže, váhá apod. Těmto tématům se v podstatě věnuje celá kniha.
Dle slov samotných autorů doslova: “Nezáleží na tom, co říkáme, ale jak u toho vypadáme.“
To je jistě bráno s nadsázkou, ale dle vlastních zkušeností mohu potvrdit, že v mnohých situacích skutečně hraje postoj a jiné faktory s tím spojené důležitou roli jak v přijímání řečníka, tak i jeho názorů. Řeč těla slouží k vyjasnění mezilidských vztahů, a v některých případech může i dokonce zcela nahradit verbální sdělení. Když o někom řekneme, že je „vnímavý“, myslíme tím, že je schopný všímat si rozporu mezi slovy a řečí těla. Obecně by se dalo říci, že ženy jsou mnohem vnímavější než muži a na základě toho vznikl pojem „ženská intuice“. Ženy mají vrozenou schopnost všímat si neverbálních signálů a porozumět jim. Proto například jen málo manželů dokáže lhát svým ženám tak, aby jim to prošlo, ale na druhé straně žena snadno obalamutí muže, aniž by si toho vůbec všiml. Což je skutečně pravda, jak mnoho mužů zjistí tou tvrdší cestou.

Klíčová slova:

gesta

úšklebek

úsměv

nohy

pohyby

kontakt

osobní prostor


O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše